Vatican news


ČBK
Holy See Press Office
Návštěvnost


od 27.12.2003
Oblastní Charita Jihlava

Katolický týdeník

RC Monitor

S otcem Petrem - červenec 2008

Publikováno: 5.7.2008 v 00:00

Rozhovor s P. Petrem, novým farářem farnosti u sv. Jakuba.

Jak byste se představil farníkům?

Je mi 33 let, pocházím ze západního Slovenska z okolí Nového Mesta nad Váhom, kde jsem absolvoval základní i střední školu v oboru strojírenská technologie. Do noviciátu k premonstrátům na Strahov jsem vstoupil na podzim 1993 s řádovým jménem Petr. Myslím, že i vlivem krátkého působení několika strahovských premonstrátů v našem městě, ovocím, kterého jsou dnes čtyři premonstráti (mimo jiné zdejší P. Bartoloměj). Pak studium na KTF UK v Praze. Vysvěcen na kněze jsem byl v červenci 1999 na Strahově. Pak ještě postgraduální studium na PAT v Krakově v Polsku v oboru Pastorální teologie.

Kudy vedla vaše cesta duchovního, než jste přišel do Jihlavy?

Moje první určení krátce po svěcení bylo do strahovské komunity v městě Vráble, kde jsem byl kaplanem tři roky v smíšené slovenské a maďarské oblasti. Pak něco přes rok v Kláštore pod Znievom, v krásném prostředí Malé Fatry. Pak v jižních Čechách v našem klášteře v Milevsku a od r. 2004 čtyři roky administrátorem farností Opařany, Stádlec a Rataje u Bechyně. Zde v Jihlavě jsem tedy na pátém místě a ve čtvrté diecézi. Bylo to pro mě v určitém smyslu na začátku prázdnin i překvapení.

Pamatujete si na okamžik, kdy jste se rozhodl, že se stanete knězem?

To je otázka, nad kterou jsem se několikrát zamýšlel. Za výchovu vděčím svým rodičům a dnes, s odstupem času – asi jsem vnímal povolání, ale nedovedu to popsat. Nebylo to nic výjimečného, prostě jsem k tomu postupně v životě, i když během kratší doby na střední škole, došel. Nejhlubší věci nelze vyjádřit a povolání ke kněžství a řeholnímu životu není otázkou pouze rozhodnutí člověka. Povolání nějak člověka k tomu rozhodnutí dovede. A tak nějak to bylo i u mne.

Na co se nejvíc těšíte ve svém novém působišti?

:-), to je těžké říct, protože je to působiště nové. Ale já se vždy těším na nové lidi a nová místa, protože každé místo má svá specifika – ta lidská i ta ostatní. Takže to beru jako poslání. Za ten krátký čas zde mohu říct, že Jihlavsko je hezké. Těším se na začátek mého zdejšího působení.

Co vás jako nového jihlavské faráře v nejbližších týdnech čeká?

Technicky jistě to, abych postupně poznal život farnosti a vše, co to zde obnáší. To vyžaduje určitý čas. A lidsky, samozřejmě poznání lidí, což zpravidla trvá ještě o něco déle. Takže bych chtěl ze začátku víc naslouchat a pozorovat. A jak to bývá, jistě bude i něco, co člověka překvapí. – Na druhé straně přicházím také do komunity, která je v Jihlavě poměrně mladá. Známe se, a tak i tady doufám, že se sžijeme a budeme dobrá „parta“. Jistě to pak bude dobré i pro farnost.

U čeho si nejvíc odpočinete? Jak nejraději trávíte svůj volný čas? Někdy člověk potřebuje k odpočinku spánek, jindy nějakou činnost. Je to podobné i u mne. V jižních Čechách jsem rybařil, občas běhám, když je možnost, tak rád plavu. A turistika a cestování – to souvisí s poznáváním nových míst.

Díky za rozhovor. Ať se vám mezi námi v Jihlavě líbí.

Autor: Jan Kodet

Copyright © 2009 - 2019 svjakub.cz | site admin Jakub Kodet | Designed by Ladislav Palán & Tomáš Štambera
Developed by Robin Obůrka (eXtremeHost develop center)
Liturgický kalendář
Liturgický direktář
řádu premonstrátů 2019


Český liturgický kalendář
Týden s Božím slovem
Neděle s dětmi
Katecheze pro děti
K zamyšlení
V den Páně se shromažďujte, lámejte chléb a děkujte. Napřed se však vyznejte ze svých hříchů, aby vaše oběť byla čistá. Nikdo, kdo má spor se svým bližním, ať nepřichází mezi vás, dokud se oba nesmíří, aby vaše oběť nebyla znesvěcena.
Učení Pána hlásané národům dvanácti apoštoly - Διδαχὴ τοῦ κυρίου διὰ τῶν δώδεκα ἀποστόλων τοῖς ἔθνεσιν (kap. XIV; jeden z nejstarších křesťanských spisů z poapoštolské doby, přelom 1. a 2. stol. po Kr.)
Kancelář

Návštěvní hodiny ve farní kanceláři jsou obvykle:

PO, ST, PÁ 9 - 11 a 15 – 17.

Schůzku je vždy lepší si předem domluvit. Setkat s knězem se můžete vždy v kostele v čase před a po bohoslužbě.
Více v menu KONTAKTY.

Novinky

16.5.2019
Informace k slavení patrocinia našich kostelů jako i k slavnosti patrona naší farnosti, sv. apoštola Jakuba (25. 7.) najdete na stránkách.

23.3.2019
Bohoslužby Svatého týdne a Velikonoc 2019 najdete na stránkách farnosti.

3.1.2019
V menu Péče o objekty přidána nová podstránka "Rozdělení objektů".

3.1.2019
Přidány podstránky "2019" v Kalendáři událostí a ve Zpravodajství.

2.12.2018
Vánoční bohoslužby 2018-19 najdete v menu "Bohoslužby > VÁNOCE 2018-19" a na vývěskách všech kostelů v rámci farnosti.

4.9.2018
Nabídku farních aktivit v školním roce 2018/19 najdete v menu "Farní aktivity". Některé začínají v září, další v říjnu. Informace jsou vkládány postupně k jednotlivým aktivitám.

4.9.2018
Informace pro snoubence hodlající uzavřít sňatek v naší farnosti najdete v menu "Ohlášky > Církevní sňatek".

Další novinky...Biskupství brněnské


Strahovský klášter