Vatican news


ČBK
Holy See Press Office
Návštěvnost


od 27.12.2003
Oblastní Charita Jihlava

Katolický týdeník

RC Monitor

Island je prostě nádherný… rozhovor s P. Atanášem - září 2013

Publikováno: 20.9.2013 v 11:52

Jeden z našich spolubratří, P. Atanáš Leškovský, již několik měsíců působí na ostrově v severní části Atlantického oceánu, na Islandu. Díky elektronické komunikaci vzdálenost i časový posun nejsou dnes žádným problémem. A tak jsme mu před časem položili několik otázek s úmyslem získat jeho první postřehy a dojmy z místa sopek, gejzírů a fjordů. Rozhovor přinášíme.

Po kněžském svěcení (v červnu 2000) jsi začínal své pastorační zkušenosti sbírat nejdříve ve farnostech západního Slovenska, pak jsi nějaký čas působil v Bavorsku, později 9 let v jižních Čechách a nakonec krátce na jižním Slovensku. Všechno je to kontinentální Evropa. Co Tě přitahuje na ostrovním státě v severním Atlantiku, že ses rozhodl tam působit?

V první řadě to bylo pro mne přijatelné podnebí – v létě není moc teplo, v zimě není moc zima. Takové mírné klima. Pak to byla mentalita lidí – dobrosrdečnost. Donedávna to bylo jedno z nejbezpečnějších míst na světě. Kriminalita byla téměř nulová. Celkově jsou tu lidé přátelští. Dokonce islandština nezná vykání, tady si všichni automaticky tykají a je jedno, zda je to prezident, lékař, pan farář, uklízečka, nebo učitel. A také pastorační potřeby – katolíci jsou v podstatě rozesetí po celém ostrově a je třeba jim vysluhovat svátosti. Běžně se tady jezdí vzdálenosti k bohoslužbám tak do 50 km (jedním směrem) každou neděli, plus jednou až dvakrát za měsíc i nějakých 200 km. A to jsou místa, kde se nedá přenocovat, musí se tedy tam i nazpátek. Místa, kde je nějaký dům a dá se bydlet, ty nepočítám, i když se tam někdy dojíždí jenom na víkend a třeba i 350 km.

Island je poměrně osamocený ostrov. Jeho břehy jsou vzdáleny (přibližně) 800 km od Skotska, 1000 km od Norska, 400 km od Faerských ostrovů a 300 km od Grónska. Ostrov se téměř dotýká severního polárního kruhu. Ty tam působíš od května letošního roku. Jaký je tedy Island v létě, které pomalu končí? Měl jsi již čas podívat se na nějaké místní zajímavosti?

Taková malinká oprava: k Islandu patří na severu ještě ostrov Grímsey, kterým severní polární kruh skutečně prochází. Není ale obydlený, jsou tam jenom výzkumné stanice. Já byl na Islandu již i vloni a předloni na krátké dovolené, tehdy jsem si projel okruh kolem celého ostrova s výjimkou západních fjordů. Takže jsem zde zažil velice populární svátek Den nezávislosti (17. června) včetně vikingských slavností. Z dalších zajímavostí bych zmínil Zlatý okruh – Alþing (první demokraticky parlament), vodopád Gullfoss, Geysir, ledovce, jeskyně, botanickou zahradu v Akureyri, sopku Hekla, kolonii ptáků papuchalků a spoustu menších vodopádů. Ještě mi tedy zbývá černá pláž, již zmíněné západní fjordy a snad i výšlap na Snaefellsnes – ledovec, do kterého situoval Jules Verne děj svého románu Cesta do středu země.
Léto jsme tady letos měli tři dny, to jsou teploty 20°C a více. Také je pravdou, že letošní léto prý bylo nejstudenější od roku 1950. Slunce zde v létě nezapadá, takže je vidět i ve dvě ráno, prší tady skoro vždy, ale to je pohoda, dokud nefouká vítr. To, čemu se u nás říká „aprílové počasí“, to tady je asi každý den, ale i tak je Island v létě nádherný!

Současná islandština je zajímavým jazykem. Nakolik je to odlišný jazyk od českého a jak zvládáš učení se tomuto jazyku? Jsou Islanďané jako lidé chladní nebo vstřícní? A k Tobě jako k cizinci nemluvícímu (zatím) jejich řečí?

Islandština má původ v keltském jazyce. Je to příbuzné němčině i angličtině plus něco svého. Gramatika má čtyři pády jako němčina, velice často se slova tvoří spojením dvou slov (např. parkoviště je bílastaedi – bíll je auto a standa je stát). Učení mi jde pomalu, ale jistě :-). Islanďané jsou však lidé vstřícní ke každému, hodně si vzájemně pomáhají, ochotu a slušnost lze vidět na každém kroku.

Bydlíš v hlavním městě Reykjavíku, zatím v budově biskupství. Můžeš nám ve zkratce popsat situaci Katolické církve v tomto ostrovním státě? Diecéze, kněží, věřící… V čem jsou jiní než v ČR? Jak prožívají svoji víru?

V současnosti je zde jediná diecéze Reykjavík, rozdělená do pěti farností, 16 kněží a biskup. Biskup je původem ze Švýcarska, kněží jsme většinou cizinci (čtyři ze Slovenska, čtyři z Polska, dva Irové, dva Argentinci, Angličan, Francouz, Němec) a jeden Islanďan. Je zde něco málo přes 13000 registro­vaných katolíků (starších 16-ti let), z toho asi 9500 Poláků, kolem 3000 “Filipinců” (tj. Filipínci, Tchai-wanci, jiné asijské národy), a ten zbytek jsou ze Střední a Jižní Ameriky a pár Evropanů. Čechů je zde údajně kolem 130 a Slováků snad kolem 160. Bohužel, jak je zvykem i jinde, když vyjedou za hranice své vlasti, už se k víře příliš nehlásí… Islanďanů je zatím minimum. Nejaktivnější jsou zde Filipínci, oni víru prožívají jako by byli doma. Státním náboženstvím je Evangelická církev Luterská. Katolická církev dostává od státu za každého registrovaného člena necelé 4€ měsíčně. Hodně nám pomáhají z Německa přes Bonifatiuswerk a ze Švýcarska. Z toho důvodu máme k dispozici služební auto a pohonné hmoty, telefon a stravu s bydlením. Na zbylé věci máme “plat” asi 34.000,– islandských korun, což je asi 220 €. (Pro srovnání: základní plat se obecně pohybuje kolem 320 tisíci islandských korun, což je asi 2 000 €). Pokud jde o sociální zabezpečení, tak stát platí zdravotní pojištění po šesti měsících práce. Důchodové pojištění nemáme, ale dokud tady jsem, tak mě na holičkách snad nenechají ☺. A nejčerstvější zpráva: už jsem přestěhovaný do farnosti St. Mariúsókn, je to na okraji Reykjavíku; od biskupství jen asi 10 km. Zatím jsem kaplanem pro tři farnosti, ještě Kristssókn a St. Jósefssókn, v podstatě západní část ostrova.

Jaká je momentálně Tvoje pracovní činnost? A co děláš ve svém volném čase?

Mojí momentální pracovní činností, mimo učení se islandštiny, je činnost velice “biblická”. Jako v starozákonním příběhu o Josefovi Egyptském (Gen 41, 55). Myslím to humorně. Dělám zatím co přijde a hlavně co je potřeba. Takže mše svatá (latinsky, anglicky nebo polsky), ale už jsem měl i slovensky; “taxislužba” pro biskupství směr letiště a nazpátek; a od té doby, co chodím do školy, tak i vaření oběda pro komunitu v pátek a pak opravy a údržby všeho druhu. A ve volném čase? Televizi a oblíbenou motorku zde nemám. Služební auto bych měl mít k dispozici v budoucnu. Lidé zde pracují hodně dlouho do večera, protože je venku vidět a je turistická sezona – takže není čas na dlouhé návštěvy. Pro zajímavost, pivo zde stojí 1000 korun (6,50 €). Sem tam si zavoláme se spolubratry přes skype (i z Jihlavy), sem tam zavolám kamarádům do Jižních Čech a na Slovensko. Uvidíme ještě, jaká bude zima. To prý je tma téměř celý den ☺.

Máš ze svého pobytu nějakou úsměvnou příhodu nebo něco zajímavého, s čím se můžeš podělit s našimi čtenáři? Co Tě na Islandu zatím nejvíce překvapilo?

To, že ačkoliv je Island jediná evropská země soběstačná v pěstování banánů, mandarinky se dají koupit jenom v období kolem Vánoc :-D. Ale vážně, za tři měsíce jsem je viděl v supermarketech jen jednou, a to jezdíme nakupovat ještě s jedním kolegou dvakrát týdně už od mého příjezdu koncem května. Pak tady na Islandu zbytečně člověk hledá např. knedlíky, ty zde nejsou. Mouky jsou dva druhy, mouka a mouka na pečení. Zajímavostí je, že při jízdě po Islandu jsem často narazil na stánky s rajčaty. Je to taková dřevěná bouda, na ní je malá kasička, rajčata v pytlících a cedule s cenou za jeden pytlík. Vezmeš si, kolik chceš, do kasičky dáš peníze a hotovo. Nikdo tam není, nikdo to nehlídá… Není potřeba. A nově, co tady vidím, že nedaleko dělají vyhřívaný chodník. Jako známe u nás podlahové topení v domě, tak jsou tu vytápěné některé venkovní chodníky.

A poslední otázku asi tušíš ☺. Nějaké krátké přání či pozdrav v islandštině (a jeho překlad do češtiny)? Nebo modlitbu “Otče náš”?

Otče náš…
„Faðir vor, þú sem ert á himnum, helgist þitt nafn, komi þitt ríki, verði þinn vilji svo á jörðu sem á himni. Gef oss í dag vort daglegt brauð og fyrirgef oss vorar skuldir, svo sem vér og fyrirgefum vorum skuldunautum, og eigi leið þú oss í freistni, heldur frelsa oss frá illu.“ – A jeden vzkaz speciálně pro Tebe: sjáumst í næstu árið á Íslandi. A neříkej, že ne :-)

Díky za rozhovor. Jako pozdrav z naší jihlavské komunity Ti posíláme poštou průvodce Islandem…


Fotografie: 1 – funkční dům v původním stylu, 2 – Jökullsalon, 3 – Geysir, 4 – katolická katedrála Ježíše Krista Krále, 5 – stánek s rajčaty u silnice, 6 – P. Atanáš

Stránky Katolické církve na Islandu (Kaþólska kirkjan á Íslandi): www.catholica.is
Časový posun od ČR: v létě –2 hodiny SELČ, v zimě –1 hodina SEČ

P. Mgr. Atanáš Jozef Leškovský, O.Praem. (nar. 1974) strahovský premonstrát, momentálně působící na Islandu. Za rozhovor děkuje P. Petr

Autor: OPraem-Ji

Copyright © 2009 - 2019 svjakub.cz | site admin Jakub Kodet | Designed by Ladislav Palán & Tomáš Štambera
Developed by Robin Obůrka (eXtremeHost develop center)
Liturgický kalendář
Liturgický direktář
řádu premonstrátů 2019


Český liturgický kalendář
Týden s Božím slovem
Neděle s dětmi
Katecheze pro děti
K zamyšlení
V den Páně se shromažďujte, lámejte chléb a děkujte. Napřed se však vyznejte ze svých hříchů, aby vaše oběť byla čistá. Nikdo, kdo má spor se svým bližním, ať nepřichází mezi vás, dokud se oba nesmíří, aby vaše oběť nebyla znesvěcena.
Učení Pána hlásané národům dvanácti apoštoly - Διδαχὴ τοῦ κυρίου διὰ τῶν δώδεκα ἀποστόλων τοῖς ἔθνεσιν (kap. XIV; jeden z nejstarších křesťanských spisů z poapoštolské doby, přelom 1. a 2. stol. po Kr.)
Kancelář

Návštěvní hodiny ve farní kanceláři jsou obvykle:

PO, ST, PÁ 9 - 11 a 15 – 17.

Schůzku je vždy lepší si předem domluvit. Setkat s knězem se můžete vždy v kostele v čase před a po bohoslužbě.
Více v menu KONTAKTY.

Novinky

16.5.2019
Informace k slavení patrocinia našich kostelů jako i k slavnosti patrona naší farnosti, sv. apoštola Jakuba (25. 7.) najdete na stránkách.

23.3.2019
Bohoslužby Svatého týdne a Velikonoc 2019 najdete na stránkách farnosti.

3.1.2019
V menu Péče o objekty přidána nová podstránka "Rozdělení objektů".

3.1.2019
Přidány podstránky "2019" v Kalendáři událostí a ve Zpravodajství.

2.12.2018
Vánoční bohoslužby 2018-19 najdete v menu "Bohoslužby > VÁNOCE 2018-19" a na vývěskách všech kostelů v rámci farnosti.

4.9.2018
Nabídku farních aktivit v školním roce 2018/19 najdete v menu "Farní aktivity". Některé začínají v září, další v říjnu. Informace jsou vkládány postupně k jednotlivým aktivitám.

4.9.2018
Informace pro snoubence hodlající uzavřít sňatek v naší farnosti najdete v menu "Ohlášky > Církevní sňatek".

Další novinky...Biskupství brněnské


Strahovský klášter