Vatican news


ČBK
Holy See Press Office
Návštěvnost


od 27.12.2003
Oblastní Charita Jihlava

Katolický týdeník

RC Monitor

Asi jsem se jako Viking musel narodit... - rozhovor s P. Jozefem o životě na Islandu

Publikováno: 18.7.2015 v 12:00

Rozhovor s P. Jozefem Leškovským, O.Praem. působícím na Islandu. S odstupem dvou let jsme mu položili opět několik otázek s úmyslem získat jeho nové postřehy a dojmy z místa sopek, gejzírů, ledovců i fjordů. Prázdninový rozhovor přinášíme.


První krátký rozhovor, kdy nám Séra Jozef – jak jej zde na Islandu místní nazývají – poskytl své dojmy a který najdete na farních stránkách pod názvem Island je prostě nádherný… ZDE, jste si mohli přečíst již před časem, v září 2013. V třetím roce jeho pobytu v této ostrovní zemi a po jeho nových zkušenostech jsme jej poprosili o rozhovor další:

1)
Na Islandu jsi již více jak dva roky. Jaký je život na Islandu s odstupem času, čím Tě Island obohatil? Jak ho vnímá běžný Evropan, dá se na zdejší klima zvyknout? A co Tvoje islandština, děláš pokroky?

Vezmu to od konce: pokroky v islandštině momentálně nedělám, protože mám na starosti pastoraci Poláků, tak se učím polsky – a v tom pokroky dělám; Nevím, zda si na islandské klima zvykne Evropan, já jsem si zvykl velice rychle; a obohatil mě tím, že na Islandu jsou lidé klidní – žádný stres, žádný spěch, klídek…2)
Máš pocit, že atmosférou mají Islanďané spíše blíž k Evropě, nebo spíše ke Kanadě a Spojeným státům americkým. Všimli jsme si, že v obchodech je také dost zboží z Kanady, kromě množství věcí z Dánska, Norska a dalších severských zemí. 

Nedokážu to posoudit. Jednak mají svou minulost vázanou na Dánsko, a po válce tady měly Spojené státy základnu. Letiště v Keflavíku bylo americké vojenské, ne mezinárodní, jako nyní. A tak tu jsou z těch dob i věci z Ameriky.

3)
Řekni nám něco o svém působení. Bydlíš stále ještě v hlavním městě Reykjavíku nebo jsi se již přestěhoval jinam?

Už jsem se přestěhoval; ale jenom tak trochu dál, než za roh. Do Stykkishólmur, na severozápadě ostrova. Je to z Reykjavíku autem jenom asi 170 kilometrů. Říkám „trošku dál než za roh“. „Za roh“ je zde vzdálenost asi 50 km – to jen na vysvětlenou :).

4)
Jaký je rozdíl mezi životem v hlavním městě a životem ve Stykkishólmur, kde jsi teď? Chybí Ti zde něco z předešlého působení?

Dříve jsem byl nucen učit se islandsky, což budu potřebovat; polština je záležitost na nevím jak dlouhou dobu – možná taky navždy. A taky chybí dobře zařízená kuchyně – tady mám takovej malej „krcálek“, že se zatím nedá pořádně vařit.

5)
Stykkishólmur je krásné rybářské město. Jaká je Tvoje hlavní náplň práce v tomto městě a co zde děláš ve svém volném čase? A jsou nějaké místa, do kterých musíš dojíždět?

Podstatná část pastorační práce mimo Reykjavík je neztratit nervy. Poláci jsou opravdu specifičtí. A bylo by to na dlouhé povídání. Sloužím v Stykkishólmur, pak „v rohu“ ve Grundarfjordur, což je asi 50 km, dále v Ólafsvík, asi 75 km a v zimě i v Patreksfjordur na Západních fjordech. To je nejdříve skoro tři hodiny lodí a pak ještě asi 60 km autem.

6)
Mám pocit, že kvůli vzdálenostem na Islandu jsi hodně času za volantem. Jací jsou tamní řidiči? Myslím dodržování pravidel, ohleduplnost a podobně?

Už jsem si zvyknul, že dát směrovku při odbočování je pro Islanďany často zbytečný luxus. Jinak asi jako všude – dost často se projíždí na červenou, telefonuje se za jízdy, parkuje se na dvou místech… a policie se příliš nevidí. Na druhou stranu se tu tvrdě postihuje alkohol za volantem, jízda bez zapnutých pásů, a když máte smůlu, tak i rychlost. A policie zase zbytečně neprudí – ještě jsem neslyšel, že by po někom chtěli ukázat lékárničku a zda není po expiraci.

7)
A co rybolov, už jsi zde zkoušel rybařit?

Jasně. A vždycky přinesu domů ryby – občas berou, občas koupím v rybí prodejně :).

8)
Letos se poprvé chystáš domů na Slovensko, na co se nejvíce těšíš?

Na slíbenou láhev domácí slivovice a doufám, že bude alespoň litrovka :). Ale vážně, není asi nic, na co bych se nějak zvláště velmi těšil. Maximálně na zubaře, abych si dal zuby do pořádku. Na Islandu je zubař velice drahý a zdravotní pojištění to nepokrývá. A přijedu, navštívím příbuzné, odejdu…

9)
Poděl se ještě o nějakou veselou příhodu, co se Ti na Islandu za poslední dobu stala?

Bylo to už v loni. Přijel můj bratránek s přítelkyní, jeli jsme autem kolem Islandu. Na severozápadu se nachází největší vodopád, Dettifoss. Na parkovišti taková bouda – stánek, a u ní dvě Islanďanky. Trošku foukalo – pro cizince důvod vzít si teplou bundu, čepici a rukavice – já jen v triku s krátkým rukávem jako všichni Islanďané. Došli jsme k vodopádu, udělali pár fotek, a cestou nazpátek k autu šly ty Islanďanky kolem nás. A pozdravili mě po islandsky. Já se pak začal strašně smát. Holt, asi jsem se v krátkém triku jako Viking musel narodit :).

10)
A nakonec, život na severozápadě ostrova, kde jsi nyní, je asi více o samotě než v hlavním městě, jak jsi žil po svém příletu na ostrov. Člověk má čas asi přemýšlet… Co máš v plánu pro nejbližší budoucnost, jestli to není tajemství?

Jestli se něěěěěkdy povede, tak výstup na Kirkjufell. Ale uvidíme…

Z)
Díky za rozhovor a ať se Ti na severu daří…


Stránky Katolické církve na Islandu (Kaþólska kirkjan á Íslandi): www.catholica.is

Časový posun od ČR: –2 hodiny SELČ v létě a –1 hodina SEČ v zimě.

P. Mgr. Jozef Atanáš Leškovský, O.Praem., strahovský premonstrát působící na Islandu.
Za rozhovor děkuje: Jitka Vaňková

Fotografie: archiv redakce


Autor: P. Petr

Copyright © 2009 - 2019 svjakub.cz | site admin Jakub Kodet | Designed by Ladislav Palán & Tomáš Štambera
Developed by Robin Obůrka (eXtremeHost develop center)
Liturgický kalendář
Liturgický direktář
řádu premonstrátů 2019


Český liturgický kalendář
Týden s Božím slovem
Neděle s dětmi
Katecheze pro děti
K zamyšlení
V den Páně se shromažďujte, lámejte chléb a děkujte. Napřed se však vyznejte ze svých hříchů, aby vaše oběť byla čistá. Nikdo, kdo má spor se svým bližním, ať nepřichází mezi vás, dokud se oba nesmíří, aby vaše oběť nebyla znesvěcena.
Učení Pána hlásané národům dvanácti apoštoly - Διδαχὴ τοῦ κυρίου διὰ τῶν δώδεκα ἀποστόλων τοῖς ἔθνεσιν (kap. XIV; jeden z nejstarších křesťanských spisů z poapoštolské doby, přelom 1. a 2. stol. po Kr.)
Kancelář

Návštěvní hodiny ve farní kanceláři jsou obvykle:

PO, ST, PÁ 9 - 11 a 15 – 17.

Schůzku je vždy lepší si předem domluvit. Setkat s knězem se můžete vždy v kostele v čase před a po bohoslužbě.
Více v menu KONTAKTY.

Novinky

16.5.2019
Informace k slavení patrocinia našich kostelů jako i k slavnosti patrona naší farnosti, sv. apoštola Jakuba (25. 7.) najdete na stránkách.

23.3.2019
Bohoslužby Svatého týdne a Velikonoc 2019 najdete na stránkách farnosti.

3.1.2019
V menu Péče o objekty přidána nová podstránka "Rozdělení objektů".

3.1.2019
Přidány podstránky "2019" v Kalendáři událostí a ve Zpravodajství.

2.12.2018
Vánoční bohoslužby 2018-19 najdete v menu "Bohoslužby > VÁNOCE 2018-19" a na vývěskách všech kostelů v rámci farnosti.

4.9.2018
Nabídku farních aktivit v školním roce 2018/19 najdete v menu "Farní aktivity". Některé začínají v září, další v říjnu. Informace jsou vkládány postupně k jednotlivým aktivitám.

4.9.2018
Informace pro snoubence hodlající uzavřít sňatek v naší farnosti najdete v menu "Ohlášky > Církevní sňatek".

Další novinky...Biskupství brněnské


Strahovský klášter