Dobrý pastýř

Vydáno: 25.4.2021 | Autor: P. Štěpán | Zpět

Náhled

Když nás někdo přirovná k ovci, nezní to příliš lichotivě. Na jedné straně se můžeme cítit jako zatoulaná, ztracená ovce, která se sama nedokáže ochránit a žije ve strachu, že ji každou chvíli uchvátí vlk. Na druhé straně se můžeme cítit v bezpečí stáda spolu s ostatními, ovšem s vědomím, že nás někdo žene určitým směrem, aniž bychom věděli, kam. Že s námi manipuluje a jde mu pouze o to, aby získal co nejvíce vlny nebo masa.

Jako by se každému z nás nabízely dvě možnosti: být sám ve strachu a nebezpečí a nebo spolu s ostatními, ale někým ovládán a manipulován. Tyto možnosti ovšem vycházejí z našich zkušeností se špatnými pastýři, kteří jsou pouze najatí za mzdu. Těm Hospodin skrze proroka Ezechiela vyčítá: „Pojídáte tuk, oblékáte se vlnou, porážíte vykrmené, ale ovce nepasete. Neduživé jste neposílili, nemocnou jste neléčili, polámanou jste neovázali, zaběhlou jste nepřivedli nazpět, po ztracené jste nepátrali, panovali jste nad nimi násilně a surově.“ (Ez 34,3-4)

Naštěstí je zde dobrý pastýř, kterému na ovcích záleží, který se kvůli nim vydává do nebezpečí a který za ně dává svůj život.

Dobrý pastýř zná své ovce a ony znají jeho. (Srov. Jan 10,14) Toto poznání znamená důvěrný, hluboký vztah vytvářející společenství a jednotu. Dobrý pastýř zná každou ovci jejím jménem, každou oslovuje zvlášť, ale současně všechny vede stejným směrem k těm nejlepším pastvinám.

Pokud uposlechneme jeho hlasu, bude jen jedno stádce, jen jeden pastýř. (Srov. Jan 10,16) Tato jednota neznamená uniformitu. Toto stádo není anonymní dav, kterým někdo manipuluje, který je slepě veden na porážku. Pokud se v důvěře odevzdáme vedení dobrého pastýře, dostaneme se spolu s ním na ty nejlepší pastviny. Každý z nás se může sytit pokrmem, který vede k životu věčnému. Nikdo z nás nemusí zůstat sám a hladový, dobrý pastýř se vydává hledat každou ztracenou ovci, aby ji přivedl do bezpečí svého stáda.

Hledání
Předchozí měsíc  Květen 2024  Následující měsíc
PO ÚT ST ČT SO NE
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
 

Jak pulsujeme

Banner EEA - CZ
Banner EEA - EN