Historie

Kněží naší farnosti

Kněží premonstráti, kteří působí v naší farnosti dnes a ti, kteří působili od roku 1990
Děkujeme Vám za modlitbu za naše pastorační působení

Marian Jiří Husek
farář
od 1. 8. 2019
(svěcení: 29. 6. 1992, Strahov)
 
 
Vavřinec Martin Šiplák
kaplan
od 1. 9. 2013
(svěcení: 28. 6. 2013, Strahov)
Štěpán Jakub Tichý
kaplan
od 1. 8. 2019
(svěcení: 29. 6. 2019, Strahov)

 


Petr Ivan Božik
farář
1. 7. 2008 – 31. 7. 2019
Hyacint Pavel Kuchta
kaplan
1. 8. 2017 – 31. 7. 2019
Christian Martin Pšenička
kaplan
1. 9. 2014 – 31. 7. 2017
Matěj Jaroslav Baluch
kaplan
1. 7. 2011 – 31. 8. 2014
Zachariáš Tomáš Kristek
kaplan
15. 11. 2012 – 31. 8. 2013
Jeroným Filip Hofmann
kaplan
1. 7. 2008 – 14. 9. 2012
Requiescat in pace
Mikuláš Selvek
kaplan
1. 8. 2002 – 31. 7. 2011
Tadeáš Juraj Dubec
kaplan
1. 6. 2009 – 30. 4. 2010
Bartoloměj Marian Čačík
kaplan
1. 7. 2002 – 28. 2. 2009
Metoděj Zdeněk Kozubík
farář
1. 9. 2001 – 30. 6. 2008
Wolfgang Karel Horák
kaplan
1. 8. 2006 – 30. 6. 2008
Christian Martin Pšenička
kaplan
1. 7. 2005 – 31. 7. 2006
Ambrož Petr Šámal
kaplan
1. 8. 2004 – 30. 6. 2005
Jindřich Zdík Miroslav Jordánek
kaplan
1. 8. 2003 – 1. 4. 2004
Gorazd František Krušina
kaplan
1. 8. 1999 – 1. 8. 2003

Bernard Petr Slaboch
kaplan
6. 8. 2000 – 1. 7. 2002
Requiescat in pace

Dominik Josef Doubrava
farář
1. 10. 1991 – 31. 8. 2001
Requiescat in pace
Gereon Tomáš Biňovec
kaplan
1. 11. 1999 – 6. 8. 2000
Marian Jiří Husek
kaplan
1. 8. 1998 – 1. 11. 1999
Kamil Václav Sovadina
kaplan
1. 8. 1995 – 1. 8. 1999
Vojtěch Oldřich Divácký
kaplan
1. 8. 1993 – 31. 8. 1995
Norbert František Vehovský
kaplan
1. 8. 1992 – 31. 8. 1994
Maximilián Vladimír Filo
kaplan
1. 8. 1992 – 31. 8. 1993
Lohel Zdeněk Klindera
kaplan
8. 9. 1990 – 31. 8. 1992
Jakub Karel Berka
kaplan
31. 8. 1990 – 31. 8. 1992
Česlav Ludvík Malík
farář
1. 3. 1990 – 30. 9. 1991
Requiescat in pace

 

Faráři a administrátoři svatojakubské farnosti od roku 1233 dodnes:

Marian Jiří Husek od 1. 8. 2019  
Petr Ivan Božik 1. 7. 2008 – 31. 7. 2019  
Metoděj Zdeněk Kozubík 1. 9. 2001 – 30. 6. 2008  
Dominik Josef Doubrava 1. 10. 1991 – 31. 8. 2001  
Česlav Ludvík Malík 1. 8. 1990 – 30. 9. 1991  
Alois Bumbálek 1. 1. 1980 – 31. 7. 1990  
Bohuslav Vitula 1. 4. 1960 – 31. 12. 1979  
Josef Kubíček 1. 9. 1958 – 30. 3. 1960  
Milo František Benda 29. 7. 1958 – 31. 8. 1958  
Sales Šírek ?. 7. 1945 – 29. 7. 1958  
Josef Kára ?. 5. 1945 – ?. 7. 1945  
Otto Katzer 1942 – 1945  
Christian Honsig 1919 – 1942  
Bruno Sauer 1914 – 1919  
Alexander Beckert 1897 – 1914  
Nepomuk Králík 1885 – 1897  
Valentin Zodl 1873 – 1885  
Kornel Köpl 1857 – 1873  
Georg Möschl 1850 – 1857  
Tomáš Scherrling 1848 – 1850  
Ludvík Jestřábek 1838 – 1848  
Dominik Artner 1837 – 1838  
Martin Weber 1816 – 1837  
Marian Mika 1804 – 1816  
Milo Nepomuk Grün 1790 – 1804 Od 1804 do 1816 opat strahovský.
Michal Los 1776 – 1790  
Xaver Kuschel 1760 – 1776  
Strahov vs. Olomouc 1756 – 1760 spory o vlastnictví.
Kazimír Burián 1750 – 1756  
Hermann Wemmer 1734 – 1750  
Blažej Štěpán 1721 – 1734  
Xaver Prošek 1716 – 1721  
Erasmus Retz 1715 – 1716  
Ondřej Cheno 1709 – 1715  
Anselm Světelský 1706 – 1709  
Adolf z Reifeldu 1702 – 1706  
Fridericus Hailmann 1694 – 1702  
Erasmus Rupius 1691 – 1694  
Basil Schumann 1671 – 1691  
Milon Marquardt 1663 – 1671  
Richard Liebholdt 1656 – 1663  
Bernard Sutor 1649 – 1656  
Erasmus Kolbelius 1647 – 1648  
Theodor Hulsmann 1644 – 1647  
Tobiáš Walthemius 1640 – 1643  
Berthold Heros 1634 – 1640  
Jindřich Hulsmann 1630 – 1634  
Augustin Kotzauer 1625 – 1630  
Johann Khirn 1623 – 1624  
Jan Hloušek 1622 – 1624 první farář dosazený opatem strahovským
protestanti ? – 1622 fara v držení protestantů téměř 100 let.
Jan Rohrbacher ? – ?  
změna majitele od 1591 strahovský opat Jan III. Lohelius (opatem 1582–1612), později arcibiskup pražský a velmistr křížovníků s červenou hvězdou (obojí 1612–1622), připojil schátralé Želivské a Brněnské opatství. Začátek správy svatojakubské fary strahovskými premonstráty.
změna majitele ? – 1591 brněnský opat Kašpar Schönauer připojil schátralé Želivské opatsví.
opat Martin II ? – 1557 poslední želivský opat sídlící v Jihlavě, jistou dobu před zvolením také v Jihlavě zastával úřad faráře.
opat Wolfgang 1494 – 1500 1494 – 1500 „pouze“ farářem, od 1500 opatem.
Jan Santoris 1489 – 1494  
opat Václav 1466 – 1489 patrně Václav Adae (Adam?), který již v Jihlavě farářoval, opatem do roku 1500, ale ustanovil faráře.
opat Martin 1466 – 1466 Želivský klášter obsazen husity, opat Martin přesídlil do Jihlavy; Jihlava sídlem opata 1466 – 1557.
Jan 1457 – ?  
Matěj 1447 – ?  
Jan ? – 1447  
Makarius 1424 – ?  
Václav Adae (Adam?) ? – 1424  
Drslaw 1383 – ?  
Jakub 1373 – 1383  
Mikred ? – 1373  
Marsilius 1337 – ?  
Otta 1334 – 1337  
Hermann 1332 – 1334  
Theodorich okolo 1313  
Marsilius okolo 1304  
Vilém ? okolo 1288  
Štěpán ? první písemně doložený farář, působil někdy v rozmezí let 1233 – 1257.
vznik farnosti 1233 v roce 1233 koupil želivský opat Heřman humpolecké a jihlavské državy od Hermanna zvaného Balko, komtura řádu německých rytířů.

 

Kněží rodáci

Kněží pocházející z naší farnosti (a z Jihlavy)
Modleme se za povolání ke kněžství a řeholnímu životu pro mladé lidi i z naší farnosti.

Ladislav Nosek, S.J.
svěcení: 2009
(Tovaryšstvo Ježíšovo)
Josef Sedlák
svěcení: 2003
(Diecéze brněnská – komunita Taizé)
Řehoř Jiří Žáček, O.Praem.
svěcení: 2002
(Řád premonstrátů – kanonie Strahov)
Roman Musil, O.M.I.
svěcení: 2001
(Kongregace oblátů)
Martin Libor Dvořák, O.P.
svěcení: 1995
(Řád dominikánů)
Petr Koutský
svěcení: 1990
(Diecéze českobudějovická)
 
Jan Fiala
svěcení: 1989
(Diecéze brněnská)
Cyril Vojtěch Kodet, O.Carm.
svěcení: 1982
(Řád karmelitánů)
Josef Čermák
svěcení: 1977
(Diecéze litoměřická)
Bohdan Sroka
svěcení: 1974
(Diecéze brněnská)
Michael Josef Pojezdný, O.Praem.
emeritní opat strahovský
svěcení: 1967, benedikce: 1987
(Řád premonstrátů – kanonie Strahov)
Antonín Vokáč
svěcení: 1950
(Diecéze brněnská)
Alois Sedlák
svěcení: 1948
(Diecéze brněnská)
Requiescat in pace
Jan Med, S.D.B.
svěcení: 1943
(Kongregace salesiánů)
Requiescat in pace
Hledání
Předchozí měsíc  Červenec 2020  Následující měsíc
PO ÚT ST ČT SO NE
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31